• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

TK po napadzie rabunkowym, czy jest tak źle jak to brzmi?

Moja 82-letnia mama w wyniku napadu rabunkowego doznała złamania kości krzyżowej .Po paru miesiącach przeprowadzono  badanie TK kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego bez kontrastu  i otrzymała następujący wynik:
Cechy uogólnionego zaniku kostnego z obszarami tłuszczowej przebudowy szpiku w obrębie  kości krzyżowej i kości biodrowych.Naczyniak trzonu L2 po stronie lewej. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych z objawem próżniowym. Niewielkie osteofity na przednich i bocznych krawędziach trzonów.Zmiany zwyrodnieniowe w stawach krzyżowo-biodrowych z objawem próżniowym. Kolizja wyrostków kolczystych L3-L5. Zwłóknienia u podstawy obu płuc. Hipodensyjne ognisko 17 mm w prawym płacie wątroby podprzeponowo. Zwapnienia w kościach aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Nieznaczne hiperdensyjne ognisko ok. 6 mm w nerce prawej.
Jestem przerażona. Czy jest tak źle jak to brzmi?
  • badanie tk kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego
pytanie zadane 24 września 2015 w Ortopedia przez użytkownika Ida
edycja 24 września 2015

1 odpowiedź

Szanowna Pani,
Z uwagi na wiek pacjentki bardzo wiele informacji zawartych w tomografii przedstawionej przez Panią powyżej jest odpowiednie dla wieku pacjentki. "Cechy uogólnionego zaniku kostnego z obszarami tłuszczowej przebudowy szpiku w obrębie kości krzyżowej i kości biodrowych" - nie mam żadnego porównania ze obecnym stanem klinicznym pacjentki, jednak wydaje się, że zmiany te nie mogą być spowodowane przez złamanie w wyniku urazu, a są naturalną konsekwencją przebudowany tkanki kostnej. W wieku starszym, szpik kostny jest fizjologicznie zastępowany przez tkankę tłuszczową i dzieje się tak u każdej osoby, bez względu na to, czy pacjent przechodził urazy tej okolicy, czy nie. Zmiany zwyrodnieniowe opisywanej w dalszej części wyniku są również normalne dla pacjentów po osiemdziesiątym roku życia. Idąc dalej, zwłóknienia u podstawy obu płuc to kolejne zmiany, pojawiające się często u pacjentów starszych, mogą być wynikiem przebycia zapalenie płuc lub innych chorób dolnych dróg oddechowych. Hipodensyjne ognisko opisywane w wątrobie może być zarówno torbielą, naczyniakiem lub zmianą o charakterze nowotworowym, jednak szanse na to, że jest to rak nie są duże - zmiana nie została opisana jako zmiana ogniskowa sugerująca nowotwór, jednak należy pamiętać o tym, że była to tomografia ukierunkowana na miednicę i zmiany kostne, do tego bez kontrastu co znacznie pogarsza jakość badania w przypadku diagnozowania zmian w wątrobie. Proponuję wykonać tomografię jamy brzusznej z kontrastem. Zwapnienia w dużych naczyniach, czyli informacje zawarte pod koniec opisu tomografii, są jak najbardziej normalne dla pacjentów w wieku starszym, świadczą one o stabilnej blaszce miażdżycowej, która jeśli nie zamyka naczynia w zbyt dużym stopniu, jest względnie bezpieczna i nie wymaga pilnych interwencji. Pozdrawiam
odpowiedź 21 stycznia 2017 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)
...