• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Rezonans Magnetyczny głowy

Witam. jakiś miesiąc temu miałem omdlenie na które złożyło się również spożycie alkoholu. Po tym wszystkim zrobiłem badania tomografii komputerowej i rezonansu głowy. Na tomografii wykryto torbiel pajęczynówki a rezonans to potwierdził. Dodam że po tomografii byłem u neurologa dostałem skierowanie na eeg bo moja prawa ręka miała duże drgawki. EEG potwirdziło że mam napady z lewej częsci mózgu. Po EEg poszedłem znów do neurologa i tam dostałem depakine po której ataki się zmniejszyły. Moje pytanie dotyczy rezonansu. Na rezonansie magnetycznym napisane w opisie: - Nie stwierdza się zmian ogniskowych ani zaburzeń swobodnej dyfuzji w obrębie mózgu i móżdżku. Poszerzenie przestrzeni płynowej w okolicy lewych bruzd centralnej i bocznej, odpowiadające opisywanej w TK torbieli pajęczynówki. Poza tym rowki sklepistości i pozostale przestrzenie płynowe okołomózgowe w granicach normy. Układ komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony. Przestrzeń podpajęczynówkowa wnika w obręb siodła powodując ścieńczenie części gruczołowej przysadki. Struktury podwzgórza i okolicy skrzyżowania nerwów wzrokowych bez widocznych zmian. Lewa tętnica kręgowa o krętym przebiegu uciska rdzeń w okolicy lewego kąta mostowo-móźdźkowego. Naczynia modelują się na lewym nerwie V, oraz obustronnie w bezpośrednim sąsiedztwie otworów słuchowych wewnętrznych na obu kompleksach nerwów VII-VIII - konflikty naczyniowo-nerwowe.


Wnioski
Obraz struktur mózgowia bez widocznych zmian ogniskowych. Częściowo puste siodło. Konflikty naczyniowo-nerwowe lewego nerwu V i obu kompleksów nerwów VII-VIII. Torbiel pajeczynówki.

Moje pytanie brzmi co oznacza ten wynik rezonansu i czy można to leczyć farmakologicznie czy też konieczna jest operacja móżgu ??????. (Torbiel pajeczynówki jest u mnie na skrzyżowaniu płata czołowego ze skronią. Bardzo proszę o interpretację wyniku rezonansu i o odpowiedz na wyzej postawione pytanie.
  • mózg
  • torbiel pajećzynówki
  • konflikty naczyniowo nerwowe
pytanie zadane 14 września 2015 przez użytkownika MS

1 odpowiedź

Szanowny Panie, z opisu rezonansu magnetycznego wynika obecność trzech patologii: 1) torbiel pajęczynówki - jest to dość często spotykana patologia w postaci poszerzenia przestrzeni podpajęczynówkowej w postaci zbiornika płynu mózgowo-rdzeniowego; takie torbiele mogą mieć różne rozmiary i zazwyczaj nie powodują żadnych dolegliwości (są "przypadkowym znaleziskiem" w badaniach obrazowych) i nie wymagają żadnego leczenia, tylko ewentualnie obserwacji (czy nie ma wzrostu). Czasem jednak zdarza się że torbiele pajęczynówki mogą powodować najróżniejsze objawy, np. bóle głowy, nudności, drgawki i wiele innych.  Nie napisał Pan jaka duża jest ta torbiel. W zależności od wielkości torbieli i tego czy powoduje ona objawy to kwalifikuje się do leczenia zabiegowego lub nie. W EEG u Pana wykryto zaburzenia z lewej półkuli mózgu. Nie można na sto procent powiedzieć że są one spowodowane tą właśnie torbielą, ale nie można tego również wykluczyć. W tej sprawie należy się skonsultować z neurologiem i ew. neurochirurgiem którzy zadecydują o dalszym postępowaniu u Pana w oparciu o całość obrazu klinicznego (również w oparciu o charakter zmian w EEG oraz o wielkość torbieli). 2) częściowo puste siodło - może być przyczyną zaburzeń hormonalnych (lub pozostawać bezobjawowe) - w tym celu wskazana jest konsultacja endokrynologiczna, wykonanie badań hormonalnych i dokładna ocena przysadki w badaniu RM tego narządu  (które jest o wiele bardziej dokładne niż RM mózgu). 3) konflikty naczyniowo-nerwowe w  obrębie kątów mostowo-móżdżkowych mogą być  przyczyną szumów usznych; a z nerwem V - zaburzeń czucia na twarzy po tej stronie po której występuje. Jest to takie ułożenie naczyń i nerwów, że przebiegające "za blisko" naczynie dociska nerw i go drażni powodując różne dolegliwości.
odpowiedź 20 września 2015 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...